Pokud jste v oblasti vývoje softwaru nováčkem, je nejtěžší rozhodnout se, kde začít s výukou programování. Existují stovky široce používaných programovacích jazyků, z nichž každý má své vlastní složitosti a zvláštnosti. Dobrou zprávou je, že jakmile se vydáte na cestu softwarového vývojáře, začnete zjišťovat, který programovací jazyk bude nejvhodnější pro vás, vaše zájmy a vaše kariérní cíle.
V tomto článku si projdeme nejlepší a nejžádanější programovací jazyky pro mnoho běžných případů použití a kariérních cest. Volba programovacího jazyka by měla záviset na úrovni vašich dovedností, kariérních cílech a na tom, které jazyky zaměstnavatelé ve svých organizacích používají. Abychom vám pomohli začít, zde je výčet těch nejlepších programovacích jazyků, které se můžete naučit v roce 2024 a které využijete i v následujících letech.
JavaScript
S rostoucí poptávkou po dynamických webových aplikacích je téměř nemožné stát se profesionálním vývojářem softwaru bez znalosti jazyka JavaScript. Podle průzkumu Stack Overflow 2023 Developer’s Survey je JavaScript mezi vývojáři nejoblíbenějším jazykem již jedenáctým rokem v řadě. Spolu s jazyky HTML a CSS je JavaScript pro vývoj front-endových webových aplikací nezbytný. Většina nejpopulárnějších webových stránek, od Facebooku po Gmail a YouTube, se při vytváření interaktivních webových stránek a dynamickém zobrazování obsahu uživatelům spoléhá na JavaScript.
Díky své flexibilitě má JavaScript mnoho možností využití. Přestože se jedná především o front-endový jazyk spouštěný v prohlížeči, lze jej použít i na straně serveru prostřednictvím Node.js k vytváření škálovatelných síťových aplikací. Prostřednictvím specializovaných frameworků lze JavaScript použít také pro vývoj mobilních aplikací a softwaru pro stolní počítače.
Python
Python je pravděpodobně uživatelsky nejpřívětivější programovací jazyk ze všech na tomto seznamu. Často se říká, že syntaxe Pythonu je jasná, intuitivní a téměř podobná angličtině, což z něj činí oblíbenou volbu pro začátečníky.
Python má řadu aplikací, které z něj dělají univerzální a výkonnou volbu při výběru nejlepšího programovacího jazyka pro váš případ použití. Pokud se například zajímáte o vývoj back-endových webových aplikací, pak je populární, snadno naučitelný a funkčně bohatý open-source framework Django napsaný v jazyce Python. Django byl použit při vývoji některých populárních webů, jako je Mozilla, Instagram a Spotify.
Python má také balíčky, které se běžně používají v oblasti vědeckých výpočtů, matematiky a inženýrství. Další využití Pythonu slouží k vytváření programů v oblasti datové vědy, strojového učení, zpracování obrazu a počítačového vidění. Díky vědeckým a datovým aplikacím je Python skvělou volbou pro akademicky zaměřené uživatele.
SQL
Programování v jazyce SQL je spolu s jazykem Python nezbytné pro efektivní využití dat ve webových aplikacích. Na rozdíl od ostatních kódovacích jazyků v tomto seznamu však jazyk SQL umožňuje konkrétně ukládání, získávání a manipulaci s daty v rámci existující databáze.
Jako primární databázový programovací jazyk má SQL své vlastní značení, které je třeba se naučit, aby bylo možné efektivně zadávat dotazy do databáze. Programátoři, kteří mají zájem pracovat s aplikacemi využívajícími databáze s intenzivním využitím, jako jsou platformy sociálních médií, zpracovatelé plateb a hudební knihovny, by měli zvážit výuku jazyka SQL.
TypeScript
V posledních několika letech vzrostla popularita jazyka TypeScript, který podle průzkumu Stack Overflow 2023 Developer’s Survey používá téměř 40 % vývojářů. Podle webových stránek TypeScript využívá tento programovací jazyk několik známých společností, včetně společností Google, Airbnb a Slack.
Jakmile se naučíte jazyk JavaScript, TypeScript půjde snadno. Tento programovací jazyk s otevřeným zdrojovým kódem staví na JavaScriptu a funguje v jakémkoli prostředí, ve kterém běží JavaScript. Jednou z největších výhod jazyka TypeScript je jeho schopnost pomoci urychlit vývoj tím, že vyhledává chyby ještě před spuštěním kódu JavaScriptu.
Rust
Rust je mezi ostatními jazyky na tomto seznamu tak trochu nováčkem, ale to neznamená, že se ho nelze naučit. Jazyk Rust je stejně jako jazyky C a C++ určen především pro programování nízkoúrovňových systémů. Rust však přidává důraz na rychlost a bezpečnost. Rust klade důraz na psaní “bezpečného kódu” tím, že zabraňuje programům přistupovat k částem paměti, ke kterým by neměly, což může způsobit neočekávané chování a pády systému. Díky výhodám jazyka Rust jej interně pro provozní účely používají i další velké technologické společnosti, například Dropbox.
Swift
Pokud se zajímáte o produkty Apple a vývoj mobilních aplikací, je Swift dobrým začátkem. Swift, který společnost Apple poprvé oznámila v roce 2014, je relativně nový programovací jazyk používaný k vývoji aplikací pro systémy iOS a macOS. Swift byl optimalizován pro výkon a od základu vytvořen tak, aby odpovídal realitě moderního vývoje pro iOS. Systém iOS běží nejen na každém iPhonu a iPadu, ale je také základem dalších operačních systémů, jako je watchOS (pro hodinky Apple Watch) a tvOS (pro televizory Apple).
Go
Go je jedním z klíčových jazyků, které upřednostňuje společnost Google. Jako nízkoúrovňový jazyk je Go ideální pro inženýry, kteří chtějí vstoupit do oblasti systémového programování. Je to ideální jazyk pro vytváření webových serverů, datových potrubí a dokonce i balíčků pro strojové učení.
C#
Stejně jako C++ je C# (vyslovuje se C Sharp) univerzální, objektově orientovaný jazyk postavený na základech jazyka C. Jazyk C# je nejen jazykem pro vývoj aplikací společnosti Microsoft, ale je to také jazyk, který používají mobilní vývojáři pro vytváření multiplatformních aplikací na platformě Xamarin. Jazyk C# je doporučovaným jazykem pro tvorbu 3D a 2D videoher pomocí populárního herního enginu Unity, který produkuje třetinu nejlepších her na trhu a zároveň má hodně co říct do tvorby virtuální reality.
Elixir
Elixir je funkcionální, univerzální programovací jazyk, který se používá k vývoji webových stránek s vysokou návštěvností a vysoce škálovatelných aplikací. Elixir v posledních letech získal na popularitě díky své schopnosti snadno zvládnout velké množství zpracování. Tento programovací jazyk navíc disponuje souběžným fungováním, což mu umožňuje pracovat na více úlohách najednou. Jazyk Elixir dnes používá mnoho významných společností, například Toyota, Pinterest a PepsiCo.